Jak zmienić ustawienia rekurencji DNS?

W Plesk Panel możesz określić ustawienia rekurencji DNS.

Z włączoną opcją serwera rekursywnego, Twój serwer DNS w momencie gdy jest odpytywany, wykonuje wszystkie procedury wyszukiwania, które wymagane są do odnalezenia docelowego adresu IP dla zapytania.

Gdy usługa serwera rekursywnego nie jest włączona, to Twój serwer DNS wykonuje minimalną liczbę zapytań – w celu odnalezenia serwera, który może wskazać gdzie znajduje się żądany zasób. Po jego odnalezieniu następuje przekierowanie do żądanego serwera.

Z tego powodu opcja serwera rekursywnego zużywa więcej zasobów sprzętowych serwera (np. vCPU) i naraża Twój serwer na ataki DoS (Denial of Service) – zwłaszcza jeśli Twój serwer obsługuje zapytania ze świata zewnętrznego (poza Twoją siecią).

Domyślne ustawienia na serwerze z zainstalowanym Plesk Panel zezwalają na rekursywne zapytania Twojemu serwerowi oraz hostom znajdującym się w tej samej sieci (tzw. Localnets). Jest to optymalna oraz bezpieczna konfiguracja. Jeśli aktualizowałeś Plesk Panel z wcześniejszej wersji, to rekursywne zapytania będą dostępne dla wszystkich hostów.

Jak zmienić ustawienia rekurencji DNS?

 1. Zaloguj się do Plesk Panel.
 2. Wybierz opcję menu „Serwer” -> „Narzędzia i Ustawienia” -> „Ustawienia szablonu DNS”.
 3. Kliknij opcję „Ustawienia rekurencji DNS”.
  rr1
 4. Wybierz opcję, którą potrzebujesz:
  rr2
  • Any host – wybierz tą opcję, aby zezwolić na rekursywne zapytania od wszystkich hostów.
  • Localnets – wybierz tą opcję, aby zezwolić na rekursywne zapytania dla Twojego serwera oraz hostów znajdujących się w tej samej sieci.
  • Localhost – wybierz tą opcję, aby zezwolić na rekursywne zapytania tylko Twojemu serwerowi.

 5. Kliknij przycisk „OK”, aby zapisać zmiany.
 • Czy artykuł był pomocny?
 • TAK   Nie