Serwer z systemem operacyjnym Windows

Jakie technologie obsługuje Windows Server?

Firma Microsoft oferuje platformę programistyczna .NET Framework, obejmująca środowisko uruchomieniowe oraz biblioteki klas dostarczające standardowej funkcjonalności dla aplikacji. Sama technologia nie jest związana z żadnym językiem programowania, a programy mogą być pisane w rożnych językach.  Zadaniem platformy .NET Framework jest zarządzanie różnymi elementami systemu: kodem aplikacji, pamięcią i zabezpieczeniami.

ASP.NET – zbiór technologii opartych na frameworku zaprojektowanym przez firmę Microsoft. Przeznaczony jest do budowy różnorodnych aplikacji internetowych, a także aplikacji typu XML Web Services.

Strony ASP.NET są uruchamiane przy użyciu serwera, który umożliwia wygenerowanie treści HTML(CSS), WML lub XML – rozpoznawanych oraz interpretowanych przez przeglądarki internetowe. Logika stron ASP.NET oraz XML Web Services może być tworzona w językach Visual Basic .NET, C# lub w dowolnym innym języku wspierającym technologię Microsoft .NET Framework.

Podstawowe języki dostarczane przez Microsoft: C#, Visual Basic .NET, F#, C++/CLI (wcześniej Managed C++, wariant C++), J# (wariant języka Java opracowany przez Microsoft), JScript .NET (kompilowany wariant języka JScript).

Pozostałe ważniejsze języki programowania: COBOL, Delphi (Delphi.NET – wersja 8 środowiska. Od roku 2008 Delphi nie wspiera .NET), Eiffel, Fortran, Lisp, Nemerle (opracowany przez wrocławskich naukowców), Perl, Python, Smalltalk.

Powyższe informacje pochodzą ze strony .NET_Framework i ASP.NET

Co to jest RDP i CAL?

Remote Desktop Protocol, RDP – protokół pozwalający na komunikację z usługą terminala graficznego w Microsoft Windows (Terminal Services). Pracuje w trybie klient-serwer. Usługa ta jest dostępna we wszystkich systemach operacyjnych Windows od wersji Windows 2000 za pomocą programu Podłączanie pulpitu zdalnego. RDP wykorzystywany jest również przez systemy operacyjne Linux, FreeBSD, Solaris i OS X. Przy domyślnych ustawieniach serwer RDP nasłuchuje na porcie TCP 3389 oraz na UDP 3389.

Najważniejsze cechy RDP: wzajemne uwierzytelnianie stron transmisji, jeszcze przed utworzeniem sesji; wsparcie dla Transport Layer Security; możliwość przekierowania dźwięku z serwera zdalnego na klienta; możliwość udostępniania urządzeń USB; możliwość udostępniania katalogów i drukarek na kliencie oraz uzyskania do nich dostępu przez zdalny pulpit na serwerze; możliwość dzielenia schowka systemowego między klientem a zdalnym pulpitem na serwerze; możliwość uruchamiania pojedynczych aplikacji (Remote Apps); możliwość tunelowania ruchu przez SSL (Terminal Services Gateway); wsparcie dla farm serwerów z dynamicznym przekierowaniem połączeń (Terminal Services Broker).


Powyższe informacje pochodzą ze strony Remote_Desktop_Protocol

Licencja dostępu klienta, CAL – jest komercyjnym licencji na oprogramowanie, które pozwalają klientom korzystać z oprogramowania serwera usług.

Licencja CAL legalnie zezwala komputerom klienckim na łączenie się z komercyjnym oprogramowaniem serwera. Zwykle mają postać certyfikatu autentyczności (CoA) i klucza licencyjnego. Licencje CAL dotyczą „urządzenia” lub „użytkownika”. Firma może wybrać dowolny tryb.

W przypadku licencji CAL na użytkownika każda licencja CAL pozwala jednemu użytkownikowi na połączenie się z oprogramowaniem serwera w dowolnym momencie. Po przyznaniu licencji CAL temu użytkownikowi nie może być on używany przez innego użytkownika. Urządzenia nie są liczone, ale tylko określona liczba użytkowników może się połączyć.

Tryb na urządzenie działa w ten sam sposób, ale ogranicza liczbę urządzeń, które można podłączyć, a nie liczbę użytkowników. Jedna licencja CAL pozwala jednemu urządzeniu na połączenie się z oprogramowaniem serwera i korzystanie z niego, bez względu na to, ilu użytkowników łączy się z tego konkretnego urządzenia.

Licencji CAL na użytkownika i na urządzenie nie można ich używać zamiennie i nie można ich zmienić bez zakupu nowych licencji CAL.

Powyższe informacje pochodzą ze strony Client_access_license

Jakie wersje Windows Server są w homecloud.pl?

Zamawiając serwer dedykowany w homecloud.pl masz do wyboru 3 wersje Windows Server:

  • MS Windows Server 2012 Standard
  • MS Windows Server 2016 Standard
  • MS Windows Server 2019 Standard

Instalacja wykonywana jest w ciągu 3 dni roboczych od zaksięgowania wpłaty przez naszych administratorów.
Do każdego Serwera Windows, niezależnie od jego wersji możesz dokupić dowolną ilość licencji RDP/CAL. Instalacji RDP/CAL również dokonują nasi administratorzy po wcześniejszym uzgodnieniu w jaki sposób ma być aktywowana licencja.

Każda z licencji Windows Serwer w homecloud.pl jest na maksymalnie 8 rdzeni procesora. Oznacza to, że wybierając serwer z większa ilością rdzeni niż 8, należy dokupić licencje:

  • dla serwerów posiadających od 1 do 8 rdzeni -> 1 licencja Windows Serwer
  • dla serwerów posiadających od 9 do 16 rdzeni -> 2 licencje Windows Serwer
  • dla serwerów posiadających od 17 do 24 rdzeni -> 3 licencje Windows Serwer
  • dla serwerów posiadających od 25 do 32 rdzeni -> 4 licencje Windows Serwer
  • itd.
  • Czy artykuł był pomocny?
  • TAK   Nie