VPN – najważniejsze informacje

Co to jest VPN i jak działa

VPN (Virtual Private Network) to prywatna sieć, która szyfruje i przesyła dane podczas podróży z jednego miejsca do drugiego w Internecie. Korzystanie z VPN do łączenia się z Internetem pozwala prywatnie i bezpiecznie surfować po stronach internetowych, a także uzyskać dostęp do ograniczonych stron internetowych i sieci lokalnych.

Korzystanie z VPN w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych osobowych działa w następujący sposób:

  1. Po nawiązaniu połączenia z Internetem przy włączonej usłudze VPN nastąpi połączenie z jednym z serwerów dostawcy VPN
  2. Jednocześnie podadzą ci adres IP tego konkretnego serwera. Zamiast używać własnego adresu IP, używasz adresu należącego do dostawcy VPN.
  3. Twoje połączenie internetowe jest również szyfrowane (proces konwersji danych na kod, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi) między twoim urządzeniem a serwerem, z którym jesteś połączony.
  4. Ukrywanie adresu IP umożliwia prywatny dostęp do Internetu i pomaga zapobiegać śledzeniu lub śledzeniu przeglądania.

Kiedy łączysz się z serwerem VPN, każdy, kto będzie szperał w twoich działaniach, będzie mógł znaleźć tylko adres IP twojego dostawcy VPN. Nie twoje.

VPN może być “bezpiecznym” i zalecanym sposobem na połączenie z siecią Internet. Dzięki usłudze VPN możesz zwiększyć ochronę swoich danych online i prywatności. Celem sieci VPN jest szyfrowanie połączenia z Internetem. Serwery VPN będą reprezentowały Ciebie w sieci, ukrywając Twój komputer, jego adres IP i lokalizację, a także ograniczając dostęp do przesyłanych/generowanych przez Ciebie informacji, np. historii przeglądania, itp.

Czy używanie VPN jest legalne?

Używanie VPN w Polsce jest legalne. Nielegalne może być używanie VPN do prowadzenia niezgodnej z prawem działalności. VPN nie jest narzędziem, które samo w sobie robi coś nielegalnego. Jego przeznaczeniem jest m.in. ochrona naszej prywatności. Przekłada się to zarówno na lepsze działanie firm, które tworzą swoje własne środowisko pracy (firmowe sieci), a także na prywatność użytkowników Internetu, którzy mają prawo do tego aby chronić dane udostępniane w sieci.

Powinieneś jednak wiedzieć, że niezależnie od tego do czego używasz VPN istnieją kraje, ja np. Rosja czy Chiny, gdzie stosowanie VPN jest nielegalne. Sytuacja ta, może mieć nie tylko związek z tym, że rząd lub określone firmy chcą mieć dostęp do Twoich danych, ale także z obowiązującej w kraju cenzury lub przekonania, że korzystanie z takich narzędzi ma zwykle cel prowadzenia nielegalnych działalności. M.in. z tego powodu VPN jest zabroniony chociażby w Iraku.

Prywatność i bezpieczeństwo są bezcenne

Jak bezpieczne jest korzystanie z VPN? W głównej mierze poziom bezpieczeństwa usługi określa nie ilość dostępnych narzędzi, ale cel w jakim taka usługa będzie używana. Wielu dostawców usług chce maksymalizować zainteresowanie usługą oraz stale podnosi poziom jakości jej świadczenia. Oferują nie tylko szybkie, bezpieczne i stabilne serwery VPN, ale także dedykowane serwery pod określone rodzaje połączeń, dopasowane do Twoich potrzeb. Wiele usług zawiera także dodatkowe mini usługi, jak zabezpieczenie przed reklamami, itp.. Korzyści z korzystania z usługi VPN jest znacznie więcej niż powodów aby tego nie robić w dzisiejszych czasach. O ile Internet nie jest zagrożeniem samym w sobie, to na największe niebezpieczeństwo narażamy samych siebie, podejmując nieprzemyślane decyzje. Żaden program nie jest w stanie ochronić nas, przed dobrowolnym oddaniem/udostępnieniem naszych danych i sprzedania swojej prywatności. Nie uchroni nas także przed kliknięciem w źródło zagrożenia, np. pobraniem zainfekowanych plików. Może nas jednak ochronić przed skutkami tego kliknięcia lub w porę ostrzec o niebezpieczeństwie.

Jeśli oczekujesz najlepszego zabezpieczenia swoich danych, a jednocześnie szukasz rozwiązań VPN do ochrony prywatności, sugerujemy skorzystać z dwóch usług jednocześnie (na każdym z urządzeń. Usługę VPN warto wesprzeć działaniem dobrego oprogramowania antywirusowego. O ile jednak oba rozwiązania chronią dwa pod wieloma względami różne obszary naszej pracy, to połączone, stworzą kompleksową ochronę.

Prędkość Internetu podczas korzystania z VPN

  • Lokalizacja serwerów VPN:  nie bez znaczenia jest lokalizacja serwerów – fizyczna odległość jak dzieli nas między urządzeniami. Serwer VPN stanowi jeden z przystanków w przepływie danych i często nie jest zlokalizowany najbliżej Ciebie, zwłaszcza, jeśli zależy Ci na dostępie do treści ograniczonych regionem.
  • Płatne i bezpłatne rozwiązania: chociaż darmowe rozwiązania nie muszą być złe, często niosą za sobą szereg uwarunkowań i ograniczeń. Najczęściej przejawia się to niską wydajności serwerów lub ich przeludnieniem, wynikającym z dużego zainteresowania darmowym i względnie stabilnym rozwiązaniem. Nie bez znaczenia będzie tu też ilość dostępnych serwerów, których niewielka liczba przełoży się na konieczność łączenia się z odległymi serwerami, co doprowadzi ostatecznie do obniżenia prędkości połączenia,
  • Funkcje bezpieczeństwa: szereg zabezpieczeń  i zaawansowanych funkcji ochrony zwiększa znacząco ochronę użytkowników, ale w miarę wzrostu tego parametru, mogą przyczyniać się do spadku prędkości korzystania z Internetu. Jest to cena, jaką użytkownik zapłaci za dodatkowe szyfrowane o ochronę prywatności.

VPN może być niezbędny w codziennym użytkowaniu

Istnieją główne trzy powody dla których VPN jest postrzegany jako narzędzie zbędne. Nie koniecznie z punktu widzenia prawa, ale także dostępu do informacji o użytkowniku. Służą one często szeroko pojętej analityce internetowej, co w dzisiejszych czasach, ma ogromne znaczenie dla wielu firm ale pozwala też lepiej dopasowywać wszelkie treści, reklamy, produkty i usługi.

Z drugiej strony często bronimy się przed ujawnianiem czegokolwiek. VPN działa jednak na znacznie większą skalę. VPN zapewnia bezpieczeństwo i prywatność, ale nie zatrze wszystkich śladów w 100%.

  1. Anonimowość . Nadrzędnym zadaniem VPN jest po prostu przenieść użytkownika (wirtualnie) z jednej lokalizacji do innej. W ten sposób przenosisz generowany ruch w inne miejsce. To co jednak pozwala Ci ukryć się przed dostawcą usług Internetowych, nie ukryje się przed dostawcą VPN a także przed dostawcą usług internetowych w punkcie wyjścia VPN.
  2. Dostęp do treści zablokowanych geograficznie . Używanie systemów VPN zaburza system geolokalizowania treści. Z jednej strony, wiele osób docenia możliwość korzystania z VPN bo mogą dotrzeć do treści, które nie są im przeznaczone, np. serwisy VOD działające w określonych krajach. Z drugiej strony, na tym etapie działania, sieci VPN potrafią mocno ograniczyć wydajność Internetu.
  3. Nielegalne treści za pośrednictwem peer-to-peer . VPN przenosi twoją tożsamość Internetową z jednego adresu IP na inny. Z jednej strony pozwala Ci to dostęp do treści do których często nie masz uprawnień ze względu na lokalizację czy blokady dostawcy usług Internetowych. Z drugiej strony, VPN staje się zachętą do nielegalnej aktywności w sieci Internet. Musisz jednak pamiętać, że fakt korzystania z VPN nie zatrze wszystkich śladów.
  4. VPN w firmie: korzystanie z sieci VPN np. w firmie to także dodatkowe zobowiązania wobec firmy i ochrony sprzętu. Jeśli pracodawca decyduje się na korzystanie z sieci VPN chce aby wszystkie przekazywane wewnątrz fimy dane, pozostały w niej.

 

  • Czy artykuł był pomocny?
  • TAK   Nie