Jak zainstalować system operacyjny z obrazu ISO (netinstall)?

SPIS TREŚCI

Co to jest obraz ISO w wersji netinstall

Obraz ISO w wersji netinstall to taki obraz ISO, który umożliwia dokonanie instalacji systemu z pomocą sieci Internet. Nie każdy obraz ISO spełnia wskazany warunek. By dobrze zrozumieć zasadę jego działania, należy wyjaśnić czym jest rozwiązanie PXE.

PXE (Preboot Execution Environment) to rozwiązanie, które wykorzystuje specjalną kartę sieciową komputera do uruchomienia systemu. Nie wymaga ono posiadania urządzeń, które mogą przechowywać system operacyjny (np. dysku twardego, napędu CD/DVD, pendrive USB itd.).

Do poprawnego uruchomienia systemu przez narzędzie PXE niezbędne jest stworzenie takiego obrazu ISO, który nie będzie potrzebował innych rzeczy prócz plików jądra oraz obrazu głównego systemu plików do uruchomienia jądra. Gdy wskazane wyżej elementy zostaną załadowane, to sterownik trybu chronionego jądra przejmuje kontrolę i uruchomiony wirtualny napęd CD przestaje być dostępny. W przypadku gdy będą potrzebne jakiekolwiek inne pliki z wirtualnego napędu CD, to niestety nie zostaną one dołączone, co spowoduje brak możliwości uruchomienia systemu lub błędy podczas uruchamiania systemu na serwerze dedykowanym.

Więcej informacji o obrazach ISO netinstall znajdziesz na stronie: https://netboot.xyz/faq/

Jak uruchomić instalację z obrazu ISO (netinstall) serwera dedykowanego?

 1. Zaloguj się do panelu klienta i przejdź do kafelka serwera dedykowanego.
 2. Jeśli instalujesz System na nowo zakupionym serwerze, wybierz z kafelka opcję Rozpocznij:
  Rozpocznij instalację
  W kolejnym kroku wybierz opcję instalacji systemu operacyjnego za pomocą kreator:
  wybor
  W tym miejscu możesz też wybrać instalację z własnego obrazu ISO w wersji netinstall umieszczonego na dysku lub pobrać go przez www. Aby skorzystać z kreatora, wybierz przycisk Następna.
 3. Jeśli robisz reinstalację systemu, to z górnego paska menu wybierz Instalacja systemu, a następnie Instalacja z obrazu ISO.
  Instalacja z obrazu ISO

  WAŻNE! Reinstalacja serwera wiąże się z utratą wszystkich danych znajdujących się na serwerze. Wszelkie zmiany dokonane na serwerze zostaną utracone.
 4. Wskaż lokalizację obrazu ISO, który chcesz wykorzystać do instalacji. Następnie wybierz przycisk Rozpocznij
  Instalacja z obrazu ISO
 5. Po wykonaniu wskazanych kroków serwer został skonfigurowany do uruchamiania się z wybranego obrazu ISO. Aby załadować obraz, zrestartuj serwer. Zalecamy restart z wewnątrz OS, np. komendy reboot w systemach z rodziny Linux.
 • Czy artykuł był pomocny?
 • TAK   Nie