Dodawanie domeny do Cloud VPS (nowy website)

Poniższa instrukcja dotyczy serwerów VPS zarejestrowanych po dacie: 01.09.2016.

Skorzystaj z poniższej instrukcji jeśli posiadasz Cloud VPS z Panelem PLESK i chcesz do tego serwera dodać nową domenę.

W przypadku serwerów Cloud VPS wraz z Panelem PLESK, zarządzanie domenami oraz strefą domen należy wykonywać przez Panel PLESK. Oznacza to, że w przypadku serwera Cloud VPS (z aktywnym Panelem Plesk) w CP Panelu w sekcji menu „Domeny hostowane”, nie będą już wyświetlane domeny oraz możliwość dopisywania kolejnych nie będzie w tym miejscu dostępna.

Jeśli posiadasz serwer, który nie korzysta z Panelu PLESK, wszystkie domeny należy dodawać za pomocą sekcji menu „Domeny hostowane” w CP Panelu. Kliknij tutaj, aby przeczytać jak przypisać domenę do CP Panelu.

WAŻNE! Poniższa instrukcja dotyczy WYŁĄCZNIE serwerów Cloud VPS z zainstalowanym panelem PLESK.

Jak przypisać domenę do serwera Cloud VPS?

 1. Zaloguj się do Panelu Plesk i na ekranie głównym wybierz przycisk 'Add domain’ w górnej części ekranu.
  plesko1
 2. Na ekranie zostanie wyświetlony formularz dodawania domeny. Wypełnij go i określ czy chcesz utworzyć dla tej domeny przestrzeń WWW (webspace). Podczas tworzenia przestrzeni WWW wybieramy adres IP oraz nazwę użytkownika (login) i hasło dostępu do przestrzeni WWW (webspace) za pomocą protokołów FTP, SSH. Kliknij przycisk 'OK’, aby przejść dalej.
  W poniższym przykładzie posłużymy się domeną: 'czasnaboga.pl’.

  plesko2

 3. Po utworzeniu nowej przestrzeni WWW dla domeny, zostanie wysłana wiadomość e-mail potwierdzająca tę operację.
  plesko3
 4. Przestrzeń WWW utworzona, kolejnym krokiem jest delegacja domeny na serwer VPS, przejdź do opcji 'DNS Settings’.
  plesko4
 5. Zostanie wyświetlona strefa rekordów domeny, na której znajdziesz host oraz adres IP, na które należy wydelegować domenę u zewnętrznego operatora. Oznacza to, że należy domenę wydelegować za pomocą panelu administracyjnego operatora, u którego domena jest zarejestrowana na adresy: ns1.twojadomena.pl oraz ns2.twojadomena.pl. Podczas delegacji domeny, podaj również adresy IP dla serwerów DNS, które znajdziesz na liście rekordów w Twoim Panelu Plesk (poniżej przykład zaznaczony na czerwono).
  plesko5
 6. Po skierowaniu domeny na nowe serwery DNS (rekord NS), należy odczekać około 24h, aby informacje o konfiguracji domeny zostały odświeżone w sieci Internet. Po odświeżeniu konfiguracji domeny, będzie ona funkcjonowała na nowych serwerach DNS.

 

Jak dodać kolejną domenę do Cloud VPS (dodatkowa domena)?

 1. Po zalogowaniu do Panelu Plesk, kliknij przycisk 'Add Domain’.
  plesko6
 2. Wybieramy istniejący website, do którego dopiszemy domenę – w tym wypadku stworzony wcześniej ‘czasnabloga.pl’.
  W poniższym przykładzie pokażemy jak przypisać kolejną domenę (posłużymy się domeną 'familyguy.pl’) do istniejącej już przestrzeni WWW na serwerze Cloud VPS. Użytą w poniższym przykładzie przestrzeń WWW (webspace) utworzyliśmy podczas dodawania domeny 'czasnaboga.pl’ – kliknij tutaj, aby przejść do tej instrukcji.

  plesko7

 3. Podczas przypisywania domeny należy z uwagą wypełnić wszystkie pola formularza. Należy wybrać typ hostingu (np. Website hosting), zdecydować czy włączyć usługę DNS oraz poczty e-mail na domenie, określić ścieżkę do katalogu głównego, a nawet możesz wybrać preferowaną domenę. Jeśli wybierzesz preferowaną domenę, to wszyscy odwiedzający daną przestrzeń WWW, będą kierowani za pomocą przekierowania 301 do tej preferowanej domeny.
  plesko8
 4. Po dodaniu domeny, w żółtej ramce zostanie wyświetlona informacja, że dla nowej domeny należy ustawić odpowiednie serwery DNS – opisujemy jak to zrobić w dalszej części tej instrukcji.
  plesko9
 5. Z uwagi na to, że dodaliśmy kolejną domenę do istniejącej przestrzeni WWW (webspace), utworzony został dla tej domeny oddzielny katalog na serwerze FTP.
  plesko10
 6. Należy teraz wydelegować domenę na odpowiednie serwery DNS dla utworzonej przestrzeni WWW (webspace). Kliknij w tym celu przycisk 'DNS Settngs’.
  plesko11
 7. Zostanie wyświetlona strefa rekordów domeny, na której znajdziesz host oraz adres IP, na które należy wydelegować domenę u zewnętrznego operatora. Oznacza to, że należy domenę wydelegować za pomocą panelu administracyjnego operatora, u którego domena jest zarejestrowana na adresy: ns1.twojadomena.pl oraz ns2.twojadomena.pl. Podczas delegacji domeny, podaj również adresy IP dla serwerów DNS, które znajdziesz na liście rekordów w Twoim Panelu Plesk (poniżej przykład zaznaczony na czerwono).
  plesko12
 8. Po skierowaniu domeny na nowe serwery DNS (rekord NS), należy odczekać około 24h, aby informacje o konfiguracji domeny zostały odświeżone w sieci Internet. Po odświeżeniu konfiguracji domeny, będzie ona funkcjonowała na nowych serwerach DNS.

 

 • Czy artykuł był pomocny?
 • TAK   Nie